Verjetno mislite, da je ušesno maslo nekaj kar je iz ušes potrebno očistiti, saj res ne deluje prav estetsko. Brskanje po ušesu in čiščenje z vatiranimi palčkami je sicer videti kot priročen negovalni ritual, vendar je to predvsem nevarno početje s katerim lahko tvegamo poškodbe ušesnega kanala in poškodujemo svoj sluh. Velja namreč splošno priporočilo, da je najbolje pustiti, da uho sam opravi svoje delo. Vsaj, ko le-ta nemoteno deluje.
Pred čim nas ušesno maslo ščiti?
Ušesno maslo ohranja ušesa vlažna, ravno tako, kot solze ohranjajo vlago očem. Zato preprečuje srbenje ter uravnava higieno ušes. Na količino ušesnega masla vpliva tudi stres. Žleze, ki so v ušesih, so odgovorne za nastanek masla. Če ste pod stresom, boste imeli ušesnega masla več.
Če pride do ušesnega zamaška, kako ukrepati?
Gibanje naših ust premika ušesno maslo po kanalu do zunanjega ušesa. V primeru da se ušesno maslo začne kopičiti, lahko situacija pripelje do srbenja, šumenja v ušesu ali zmanjšanja sluha.
Čeprav je tveganje za prekomerno nalaganje ušesnega masla nizko, se le-ta povečuje s starostjo. Kar pri tretjini ljudi starejših od 65 let, lahko pride do zastoja ušesnega masla. K temu so nagnjeni predvsem posamezniki, ki uporabljajo slušne pripomočke, saj le te namreč spodbudijo nastajanje ušesnega masla, hkrati pa preprečujejo da bi se izločil skozi kanal. V primeru, da vam ušesno maslo začne zastajati v sluhovodu je najbolje, da se o tem pogovorite s svojim zdravnikom, še preden poskušate zdraviti z zdravili brez recepta. Pripravki za odstranjevanje masla v številnih primerih stanje poslabšajo, saj se pogosto zgodi, da maslo potisnejo globlje v kanal, lahko tudi do ušesnega bobniča, ki se lahko poškoduje.
V kolikor ste zdravi in je vaš sluh normalen, vaša ušesa ne potrebujejo veliko čiščenja. Očistite le zunanje uho s toplo vodo ali vlažno krpico in obrišite odvečno umazanijo.
Nosite slušni aparat? Bodite bolj pozorni!
Za tiste, ki nosijo slušni aparat je potrebna dodatna skrb. Najbolje je, da pri zdravniku na vsake pol leta preverite stanje ušesnega masla in ga po potrebi odstranite. Prav tako je priporočeno redno čiščenje slušnega aparata.